Vltavský seminář II/2014
SDRUŽENÍ PRO VLTAVU, IČO 60630132, 5. května 11, 382 73 Vyšší Brod
4. 12. 2014, 14:00 – 15:30, salonek restaurace U Švejka, Český Krumlov
Účastníci1:
- za města a obce:
- Dalibor Carda (starosta města Český Krumlov)
- Antonín Mrázek (člen zastupitelstva města Rožmberk nad Vltavou)
- Vladimíra Račáková (tajemnice MěÚ Vyšší Brod)
- Milan Štindl (starosta obce Zlatá Koruna)
- Milan Zálešák (starosta města Vyšší Brod)
- za Sdružení pro Vltavu (dále jen SpV):
- Petr Kolínský
- Miloslav Ouředník
- za SpV a Sdružení půjčoven a kempů na Vltavě:
- David Chadim
- Petr Janota
- Petr Nedorost
- za Sdružení půjčoven a kempů na Vltavě (dále jen SPKV):
- Pavel Kolouch
- Radek Šťovíček
Omluveni:
- zástupci Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje
- Jan Zeman, starosta obce Boršov nad Vltavou
Po oficiálním zahájení a přivítání všech účastníků schůzky seznámili zástupci SpV ostatní s postupem plnění projektu „Čistá a bezpečná Vltava 2014“, který byl představen na jarním semináři. V letošním roce byly za pomoci dotace Ministerstva pro místní rozvoj realizovány následující kroky:
- Oprava a údržba informačních a kilometrových tabulí osazených v roce 2012.
- Osazení jednotných tabulí s číslováním společných nástupních a výstupních míst pro všechny půjčovny. Odstranění všech ostatních tabulí půjčoven bude provedeno v roce 2016. Oba kroky jsou součástí dlouhodobého směřování k minimalizaci vizuálního znečištění řeky.
- Dokončení vstupu a výstupu z řeky v obci Větřní pod mostem.
- Příprava na vybudování skluzu na jezu ve Vyšším Brodě (dokončení plánováno nejpozději do zahájení vodácké sezóny 2015).
- Revize komunikací vedoucích k řece v obtížně přístupném úseku Zlatá Koruna – Boršov nad Vltavou pro potřeby rychlé orientace v terénu v krizových situacích. Příprava knihy mapových listů s rozlišením kvality jednotlivých přístupových cest v úseku Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou. Ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje vybrány traumatologické body v blízkosti řeky a jejich označení tabulemi. Tisk informačních letáků o traumatologických bodech a jejich distribuce vodácké veřejnosti v půjčovnách a kempech.
- o organizační zajištění 20. ročníku Čištění Vltavy (13. 9.)
- Pokračování monitoringu dění na řece, zejména činnosti tzv. plovoucích barů
- Pokračování monitoringu skládek v okolí řeky.
K jednotlivým bodům proběhla následně diskuze.
Na provozovatele plovoucích barů bylo zahájeno několik exekučních řízení s celkovou požadovanou částkou v řádech statisíců. Nepodařilo se však zatím zajistit žádný majetek, v některých případech ani najít odpovědné zástupce firem. Pouze v jednom případě byla zaplacena pokuta ve výši 30 000 Kč (Rožmberk nad Vltavou). SpV požádalo Ministerstvo vnitra o právní názor na možnost zabavovat plavidla, z nichž nelegální prodej probíhá.
Starosta města Český Krumlov upozornil na zvýšené množství odpadu v okolí občerstvení u Papouščí skály, o odpad by se měl postarat provozovatel občerstvení. Bylo domluveno, že podobné stížnosti občanů budou předávány zástupcům SPKV. Starosta města Vyšší Brod upozornil na černou skládku na pravém břehu pod parkovištěm v blízkosti tábořiště U Tří veverek, jedná se o katastrální území obce Dolní Dvořiště.
Černá skládka u silnice za obcí Větřní byla z velké části uklizena, naopak skládka na pravém břehu řeky pod Českým Krumlovem (pod oficiální skládkou Pinskrův dvůr) zůstává v nezměněném stavu. Zástupce SPKV navrhl, aby bylo SPKV kontaktováno povodňovými štáby obcí při vyhlašování zákazu sjíždění řeky. Byla diskutována možnost pomoci půjčoven a tábořišť při vyhlašování a dodržování tohoto zákazu. Rovněž byla řešena otázka možnosti stupňování zákazu plavby podle jednotlivých typů plavidel v závislosti na vodním stavu.
Pro zajištění bezpečnosti na jezech navrhla zástupkyně města Vyšší Brod umístění záchranných prostředků (záchranný kruh na laně) na některých jezech, tuto možnost prověří/projednají zástupci SpV s VŠZ (Vodácká škola záchrany). SpV rovněž bude řešit otázku financování a ve spolupráci se SPKV výběr jezů (Herbertov, Rožmberk nad Vltavou). Výběr se pravděpodobně bude řídit seznamem www.nebezpecnejezy.cz.
V souvislosti se zachováním nutného průtoku přes jezy a pod jezy byla také probrána otázka malých vodních elektráren. V mnoha případech je sice zachována výška vodního paprsku přes korunu jezu, ale vzhledem k nerovnostem koruny je část jezu stejně suchá a pod jezem je vody nedostatek (týká se například jezu Zlatá Koruna).
Zástupci SpV a SPKV projednají s Povodím Vltavy, s. p. možnost prohloubení koryta v určitých říčních profilech (pod jezem Vyšší Brod, pod jezem Zlatá Koruna, v místě bývalého jezu nad Pískárnou).
Další Vltavský seminář proběhne pravděpodobně na jaře 2015.
Zapsal: Petr Kolínský
1 Viz Přílohu č. 1: Prezenční listina