Určení zdrojů znečištění

Cílem tohoto úkolu v roce 2003 je pokračovat v mapování hlavních i vedlejších zdrojů znečišťování toku Vltavy a jejího okolí v daném regionu. Jedná se o zdroje znečištění tuhým odpadem (černé skládky, špatně uložené stavební hmoty, hnojiva, úlety z oficiálních skládek atd.), kapalným odpadem (vypouštění odpadních vod, průsaky ze zemědělské výroby, možné havarijní zdroje atd.) a plynnými emisemi (průmyslová a jiná zařízení, lokální topení apod.). Nedílnou součástí takové práce bude i přesné určení takového znečištění - jeho kvalifikace i kvantifikace a v neposlední řadě též medializace těchto výstupů.

Členové Sdružení pro Vltavu považují takto pojaté zadání za jedinou cestu, jak v některých případech překonat i určitou pasivitu úřadů a zastupitelstev. Velmi často i tváří v tvář evidentnímu znečištění se dozvídáme, že "vše je v normě" a to nejen od pravděpodobného znečišťovatele, ale i od orgánu, který má ručit za dozor či postih.

Mapování zdrojů znečištění proběhne za účasti většího počtu dobrovolníků - členů i nečlenů Sdružení pro Vltavu, následný trvalý monitoring situace budou provádět místní obyvatelé a osoby provozující v regionu drobnou podnikatelskou činnost, spjatou s turistickým a vodáckým provozem na řece či v jejím blízkém okolí (provozovatelé tábořišť, občerstvení, půjčoven sport. materiálu apod.).

Koordinátorem programu je Petr Kolínský, 1. místopředseda Sdružení pro Vltavu

Kontakt: pkolinsky@atlas.cz nebo 777 335 447